Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

|||~~~ForuM~~~|||

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
-28%
Le deal à ne pas rater :
Brandt LVE127J – Lave-vaisselle encastrable 12 couverts – L60cm
279.99 € 390.99 €
Voir le deal

GALATASARAY ÜNİVERSİTESİ

YazarMesaj
MuRaT
ForuM SaHiBi
MuRaT

GALATASARAY ÜNİVERSİTESİ Empty
MesajKonu: GALATASARAY ÜNİVERSİTESİ   GALATASARAY ÜNİVERSİTESİ Icon_minitimeC.tesi Mart 28, 2009 8:22 pm

Galatasaray Üniversitesi

İstanbul'un Beşiktaş ilçesine bağlı Ortaköy'de bulunan ve eğitim dili Fransızca olan bir devlet üniversitesidir. Kökleri 1481' de kurulan Galata Sarayı Enderun-u Hümayunu' na dayanır.

1838 yılında o anki bina yeniden yapılmış ve Galata Sarayı, Tıbbiye-i Şahane' ye dönüştürülmüştür. 1874 yılında Sultan Abdülaziz' in emriyle Mekteb-i Aliye-i Sultaniye adı altında toplanan ve Galatasaray Hukuk Mektebi, Galatasaray Mülkiye Mühendisliği Mektebi ve Galatasaray Edebi Mektebi'nden oluşan üç tane yüksekokul açılmıştır. Bu yüksekokulların yönetim yapısı ile ders programları köklü bir kurum olan Sorbonne Üniversitesi' ne uygun bir şekilde yapılmıştır. Daha sonraları Mekteb-i Aliye-yi Sultaniye 1877 yılında Darülfünun-u Sultaniye ismini almıştır ve devletin üst düzey kadrolarının yetişmesi için kurslar düzenlemiştir.

Emekli Büyükelçi, Galatasaray Lisesi mezunu Coşkun Kırca'nın çabaları sonucu Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Haziran 1991 tarihinde Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand ile Paris' te yaptığı görüşmede Türk ve Fransız ortak girişimiyle bir üniversite kurulması konusunu gündeme getirmiştir. 1992 yılında Türkiye'yi ziyaret etmekte olan Fransa Cumhurbaşkanı Mitterrand, 14 Nisan 1992'de Beyoğlu'ndaki Galatasaray Lisesi binasına gelerek, Turgut Özal ile birlikte Galatasaray Üniversitesi Kuruluş Belgesi' ni imzalamışlardır. Galatasaray Üniversitesi, Türkiye' de eğitim dili Fransızca olan tek üniversite olmasının yanında, uluslararası bir antlaşmayla kurulan ilk yükseköğretim kurumudur. Galatasaray Üniversitesi' ni kuran antlaşma, 1954 tarihli Fransa-Türkiye Kültürel İşbirliği Antlaşması'na dayandırılmıştır.

1992 tarihli bu antlaşmada tanımlanan Galatasaray Eğitim Öğretim Kurumu, Haziran 1994 tarihine kadar faaliyet göstermiştir. Kurum, 6 Haziran 1994 tarihli ve 21952 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren 3993 sayılı kanunla Galatasaray Üniversitesi'ne dönüşmüştür. Kanunun hazırlanma ve kabul aşamasında, o tarihte DYP İstanbul milletvekili olarak görev yapmakta olan Emekli Büyükelçi Coşkun Kırca'nın yine büyük katkıları olmuştur.

Kurum üniversite statüsünü almasına rağmen, entegre eğitim-öğretim kurumu olma özelliğini korumuş ve Galatasaray Lisesi ile Galatasaray İlköğretim Okulu, Galatasaray Üniversitesi rektörlüğe bağlı öğretim birimleri olarak tanımlanmıştır. Galatasaray Üniversitesi, Galatasaray Kurumlarından biridir.
http://murat.ace.st

GALATASARAY ÜNİVERSİTESİ
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» GALATASARAY TV
» GALATASARAY STORE
» GALATASARAY MÜZESİ
» GALATASARAY PAF TAKIMI
» GALATASARAY ADASI